برنامه‌نویسان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای معمولا با سوالات تکراری و زیادی از طرف علاقه‌مندان روبه‌رو می‌شوند. برخی از آن‌ها را در ادامه مرور می‌کنیم:
برنامه نویسی را از کجا شروع کنم؟ چقدر طول می‌کشد تا یه برنامه‌نویس خوب بشویم؟ میزان درآمد یک برنامه‌نویس چقدر است؟ چه زبان برنامه‌نویسی برای شروع انتخاب کنم؟ و ده ها سوال دیگر.

در فصل ششم کتاب الگوریتم و فلوچارت مطلبی تحت عنوان “ورود به دنیای برنامه‌نویسی” به چاپ رسیده است که در آنجا تا حدودی به این پرسشها پاسخ داده شده است. در این مقاله سعی بر آن شده است که کلی‌تر به این موضوع پرداخته شود تا شما راحت‌تر مسیر خود را انتخاب کنید. هدف اصلی این مقاله بیان ساده و قابل فهم مطالب با پرهیز از اصطلاحاتی است که ممکن است شما را در ابتدای راه گیج کند.

قبل از شروع بحث ذکر این نکته ضروریست که علاقه و پشتکار در برنامه نویسی فوق العاده مهم است. در هر پروژه‌ای بیشتر وقت برنامه‌نویس صرف یافتن و رفع خطاهای برنامه‌نویسی است که ممکن است ساعتها و یا روزها وقت شما را بگیرد. پس به عنوان اولین نکته به یاد داشته باشید که صبر و پشتکار لازمه یک برنامه‌نویس است.          

قدم صفرم- یادگیری زبان انگلیسی!

اگر میخواهید یک برنامه نویس موفق باشید باید یادگیری زبان را در کنار یادگیری برنامه نویسی شروع کنید. زیرا همیشه آموزش فارسی در اختیار شما نیست و بدون زبان نمی‌توانید در انجمنهای معروف برنامه‌نویسی دنیا فعالیت کنید. اگر مهارتی در زبان انگلیسی ندارید و یا حتی بدتر از آن فکر میکنید استعدادی در زمینه یادگیری زبان ندارید خیلی نگران نباشید. وارد برنامه‌نویسی که شوید خودتان متوجه می‌شوید یادگیری زبان آن‌قدرها هم که فکر میکنید سخت نیست. در دنیا چیزهای زیادی سخت تر از یادگیری زبان وجود دارد!

قدم اول – الگوریتم و فلوچارت

فارغ از اینکه شما چه زبان برنامه‌نویسی میخواهید کار کنید یادگیری فلوچارت در آینده برنامه نویسی شما خیلی می‌تواند موثر باشد. در فلوچارت هنر فکر کردن و مساله حل کردن را می‌آموزید؛ اینکه چگونه یک مساله را تجزیه و تحلیل کنید و بتوانید قدم به قدم مراحل حل مساله را بنویسید. شما اگر قدم اول را محکم بردارید نیمی از راه را رفته‌اید. اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی یک‌سری اصول عمومی دارند که معمولا در زبان‌های مختلف تفاوت آن‌ها بسیار کم است. مثلا شرط‌ها و ساختار تکرار در اکثر زبان‌های رایج وجود دارند. پس اگر شما این اصول را در فلوچارت به خوبی یاد بگیرید یادگیری زبان برنامه‌نویسی به مراتب ساده تر می‌شود.

بد نیست پادکست سایت فرانت کست را از این لینک بشنوید :کلیک کنید

قدم دوم- هدفتان را مشخص کنید

برای شروع برنامه نویسی شما اول باید به این سوال جواب بدید که برای چه پلتفرمی میخواهید برنامه نویسی کنید؟ پلتفرم های مختلف از این قرار هستند:

-وب (مثل وبسایت‌ها)
-موبایل (اندروید، iOS)
-دسکتاپ  (ویندوز، مک، لینوکس)
آیا شما به طراحی سایت علاقه‌مندید؟ یا دوست دارید اپلیکیشن موبایل بنویسید و در مارکت‌ها منتشر کنید؟ نرم‌افزارهای تحت ویندوز چطور؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند در انتخاب مسیرتان به شما کمک کند.

در این لینک به خوبی بهترین زبانهای برنامه‌نویسی سال 2019 را معرفی کرده است : کلیک کنید
شاید با خواندن مطالب این سایت کمی دچار سردرگمی برای انتخاب زبان برنامه نویسی شوید اما دید خوبی نسبت به زبان های موجود به شما می‌دهد.

قدم سوم – شروع به یادگیری کنید.

مشکل بزرگی که در ابتدای راه برنامه نویسی ممکن است گریبان شما را بگیرد شَک  و دودلی است! یعنی مثلا شما بر اساس علاقه و پرس‌وجوهایی که کردید جاوا اسکریپت را انتخاب میکنید. دو هفته بعد با یکی از دوستانتان که برنامه‌نویسی اندروید کار می‌کند صحبت می‌کنید و متوجه می‌شوید درآمد خوبی از اندروید کسب کرده!  جاوا اسکریپت را کنار می‌گذارید و به سراغ اندروید می‌روید! غافل از اینکه مدتی بعد در روزنامه آگهی استخدام چند شرکت را می‌بینید که همگی متقاضی نیروی متخصص جاوا اسکریپت هستند و شما اینگونه برداشت می‌کنید که جاوا اسکریپت بازار بهتری دارد!

در توضیح این مشکل ذکر چند نکته مهم است. اول اینکه شما اگر در یک حوزه برنامه‌نویسی وارد شدید و در آن حوزه متخصص شدید قطعا بازار کارش را هم پیدا می‌کنید و به درآمد مناسب می‌رسید. شاخه به شاخه شدن در برنامه نویسی تنها سرعت پیشرفت شما در برنامه نویسی را کم میکند. نکته بعد اینکه قرار نیست هر زبانی را که در ابتدا انتخاب کردید تا آخر با آن زبان بمانید. همانطور که قبلا هم اشاره شد شما اگر یک زبان برنامه‌نویسی را به خوبی یاد بگیرید یادگیری زبان جدید دشوار نیست. چه بسا اینکه شما نمیتوانید خودتان را محدود به فقط یک زبان کنید. مثلا شما اگر بخواهید برنامه نویسی اندروید کار کنید باید جاوا، SQL و PHP بلد باشید.

پس خیلی روی انتخاب زیان برنامه‌نویسی وسواس به خرج ندهید و هر چه زودتر شروع به یادگیری کنید. خوشبختانه منابع یادگیری به صورت رایگان و یا با صرف هزینه کم در دسترس است. اگر در خواندن مطالب انگلیسی مشکلی ندارید سایتهای مثل کد آکادمی (Code Academy) ، کورسرا» (Coursera)  و خان آکادمی (Khan Academy)منابع بسیار خوبی هستند. اگر هم در خواندن مطالب انگلیسی مشکل دارند هر چه زودتر مشکلتان را حل کنید!

قدم چهارم – یک پروژه برای خود تعریف کنید.

بهترین شیوه برای یادگیری بهتر یک زبان برنامه‌نویسی این است که بعد از یادگیری اصول اولیه آن زبان، یک پروژه برای خود تعریف کنید و درجهت تکمیل پروژه خود شروع به یادگیری کنید.

مثلا اگر شما میخواهید PHP یاد بگیرید نیازی نیست همه توابع و کتابخانه های php را بلد باشید. که اگر بلد باشید هم ممکن است در آینده در هیچ پروژه ای از آن دانش استفاده نکنید. پس بهتر است یادگیری را در خدمت پروژه ای که خودتان تعریف میکنید قرار دهید. مثلا یک پروژه فروشگاهی برای فروش یک محصول خاص برای خودتان در نظر بگیرید و در راستای پیاده‌سازیِ سایت شروع به یادگیری php کنید. در این مثالی که مطرح شد شما علاوه بر php حداقل به یادگیری html، css  و javascript نیاز دارید. اگر با دیدن این 4 زبان برنامه نویسی و تصور اینکه باید این زبانها را یاد بگیرید خسته شدید باید یکبار دیگر جمله ابتدای بحث را یادآوری کنیم: علاقه و پشتکار در برنامه نویسی فوق العاده مهم است!

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد با زبانی ساده چهارچوب و نقشه راه برنامه نویسی را مشخص کنیم. ساده انگارانه است که انتظار داشته باشید با خواندن این مطلب زبان برنامه نویسی محبوب و مورد علاقه خود را پیدا کنید. مشورت کردن و صحبت کردن با برنامه نویسانی که دور و برتان هستند بهتر می‌تواند شما را در این انتخاب کمک کند. اما همانطور که گفته شد خیلی در این مورد وسواس به خرج ندهید که زمان از دست برود. اگر در محیط دانشگاه هستید زبانی که به عنوان زبان برنامه نویسی به شما یاد می‌دهند گزینه خوبی است (که به احتمال زیاد c++  است) یا اگر در دوستان و آشنایانتان کسی هست که به یک زبان برنامه نویسی مسلط است می‌تواند گزینه مناسبی باشد چون یک راهنما و مشاور خوب  در ابتدای راه برنامه نویسی خیلی به شما می‌تواند کمک کند. ولی نکته ای که بد نیست دوباره به آن اشاره کنیم این است که هر زبانی را که انتخاب کردید تمام انرژیتان را صرف یادگیری اش کنید تا به خوبی آن را یاد بگیرید سوییچ کردن از یک زبان برنامه نویسی به یک زبان دیگر درصورتی که برنامه نویسی را خوب یاد گرفته باشید اصلا سخت نیست.

اگر شما هم تجربه ای در یادگیری برنامه‌نویسی دارید دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر دوست دارید برنامه نویسی را با من یاد بگیرید و شروع کنید دوره آموزشی الگوریتم و فلوچارت و سی پلاس پلاس را به شما پیشنهاد می دهم: