به نام خدای رنگین کمان.
به جلسه سوم آموزش اسکرچ خوش اومدید.  در جلسه قبلی اولین پروژه خودمون رو در اسکرچ نوشتیم و در این آموزش میخواهیم با هم اولین انیمیشنمون رو بسازیم. برای ساخت انیمیشن در اسکرچ به یه سری کاراکتر نیاز داریم که در ادامه بهتون میگم چطور دانلود کنید. 

 

فهرست مطالب

داستان انیمیشن چیه؟

برای ساخت انیمیشن در اسکرچ  به یک داستان نیاز دارید. انتظار نداشته باشید تو این آموزش یه انیمیشن در حد عصر یخبندان یا بن 10 درست کنید! قراره یک داستان ساده با یه سری دیالوگهای معمولی درست کنیم تا در قالب این آموزش با زمان بندی کاراکترها آشنا بشید. این اولین انیمیشنی است که ما میسازیم و یواش یواش انیمیشنهای جذاب تری درست میکنیم. انیمیشنی که میخواهیم بسازیم اینه:

انیمیشن ساده
لپتاپ - برنامه نویسی

در انتهای آموزش ازتون میخوام که داستان خودتون رو خلق کنید. اگه میخواهید برنامه نویس خوبی بشید به من اعتماد کنید و چیزهایی که ازتون میخوام رو انجام بدید. پس آموزش رو با دقت دنبال کنید که تمرین این جلسه رو انجام بدید

دانلود کاراکترها

برای ساخت انیمیشن در اسکرچ یا باید بلد باشید کاراکترهای انیمیشنتون رو خودتون طراحی کنید (که در آموزش طراحی کاراکتر بهتون یاد میدم) یا باید از کاراکترهای آماده استفاده کنید. همونجور که در ویدیو بالا گفتم کاراکترهای این انیمیشن در دو فرمت png یا svg آماده شده که میتونید از اینجا دانلود کنید:

بعد از دانلود کاراکترها (یکی از دو فرمت رو دانلود کنید، یا svg یا png) اونها رو به نرم افزار اسکرچ اضافه کنید.

من توی این انیمیشن به 3 کاراکتر نیاز دارم اما همانطور که تو ویدیو دیدید در فولدری که من باز کردم کلی کاراکتر باحال دیگه هم بود که با اون کاراکترها شما انیمیشن های جذاب تری میتونید بسازید. در کنار این کاراکترها من کلی کاراکتر و عکسهای کاربردی دیگه برای ساخت بازی و انیمیشن های جذاب آماده کردم که در قالب جعبه ابزار اسکرچ میتونید تهیه اش کنید. جعبه ابزار اسکرچ مناسب برای دانش آموزانیه که میخوان بازی و انیمیشن های حرفه ای تر و خفن تری طراحی کنند 🙂

اسکرین شات کاراکترها

کدنویسی کاراکتر 1

برای ساخت انیمیشن در اسکرچ به سری دستورات پایه نیاز داریم. بعضی هاش رو جلسه قبل بهتون گفتم. از دستور کاراکتر اولی شروع کنیم:

کاراکتر 1

با دستور “بگو سلام به مدت 2 ثانیه” میتونید یک پیام دلخواه رو به مدت مشخصی به کاربر نشون بدید. مثلا من تو انیمیشنی که درست کردم این 3 تا دیالوگ رو دارم:

1- سلام دوست من!
2- من حمید هستم!
3- و میخوام بهت اسکرچ یادم بدم

هر کدام از این 3 تا جمله رو باید در یک بلاک “بگو … به مدت 2 ثانیه” قرار بدید و به جای سلام متن 1 و 2 و 3 رو قرار بدید. به همین راحتی 🙂

جلسه 3 - کد کاراکتر 1

بین دیالوگها “منتظر بمان نیم ثانیه” گذاشتم که یه وقفه ای کوچیکی بین متنها میذاره. از دستور “ظاهر شو” و “پنهان شو” هم استفاده کردم که در کاراکتر دومی دلیل استفادش رو بهتون میگم.

کدنویسی کاراکتر 2

کاراکتر 2

برای کاراکتر 2 یه نکته مهم وجود داره. آبا توی انیمیشنمون  از همون اول کاراکتر 2 رو داریم؟ نه! شروع انیمیشن با کاراکتر 1 هست، وقتی کاراکتر 1 دیالوگهاش رو گفت باید پنهان بشه و کاراکتر 2 ظاهر شه! برای همینه که آخر دستورات کاراکتر 1 دستور “پنهان شو” داریم و طبیعتا اول دستورات کاراکتر 2 هم باید پنهان شو داشته باشیم!

کاراکتر 2 چه موقع باید ظاهر شه؟ دقیقش بخوام بگم 6 ثانیه بعد از شروع انیمیشن. کافیه دستورات کاراکتر 1 رو نگاه کنید. کاراکتر ما 3 تا دیالوگ داره که یکیش 1 ثانیه است و دو تاش 2 ثانیه. در مجموع میشه 5 ثانیه. دو تا 0.5 ثانیه هم توقف داریم پس میشه 6 ثانیه. اگر دستورات کاراکتر 2 رو تگاه کنید وقتی رو پرجم سبز کلیک میشه پنهان میشه و 7 ثانیه بعد ظاهر میشه. چرا یک ثانیه بیشتر؟ چون میخواستم یه وقفه ای بین پنهان شدن کاراکتر 1 و ظاهر شدن کاراکتر 2 بذارم.شما اگه دوست داشتید میتونید وقفه نندازید یا وقفه رو بیشتر کنید 🙂

فکر کنم بقیه دستورات هم خیلی واضحه و نیاز به توضیح خاصی نداره. خودتون بررسی کنید.

جلسه 3 - کد کاراکتر 2

کدنویسی کاراکتر 3

کاراکتر 3

کاراکتر سومی هم نکته خاصی نداره. دوست دارم قبل از اینکه دستورات رو ببینید خودتون بگید چه دستوراتی باید نوشته بشه و چه مدت زمانی باید وقفه بندازیم تا کاراکتر 3 نمایش داده بشه.

جلسه 3 - کد کاراکتر 3

تمرین داستان خودت رو خلق کن!

من تو این آموزش یه داستان ساده روایت کردم. با خوندن این آموزش احتمالا شما به راحتی میتونید این انیمیشن رو درست کنید. اما ازتون میخوام کمی فکر کنید و داستان خودتون رو درست کنید و باهاش انیمیشنتون رو بسازید. قرار نیست چیز عجیب غریبی درست کنید. داستان شما میتونه چیزهای خیلی ساده ای باشه که دور و برتون اتفاق میافته.

اما چرا مهمه که این تمرین رو انجام  بدید؟ چون میخوام با هم تمرین خلاقیت کنیم. شعار سایت رو که یادتون نرفته:

تخیل کن، برنامه نویس و از برنامه نویسی لذت ببر

اگه دوست داشتید داستانتون رو در قسمت نظرات بنویسید. من هم اگه پیشنهادی داشتم بهتون میدم.

آنچه در ادامه یاد میگیرید

در جلسه بعد شما وارد دنیای بازیسازی میشید. با هم اولین بازی خودمون رو درست میکنیم. کم کم داریم وارد قسمت های جذاب آموزش اسکرچ میشیم. 🙂

سوال

ممنون که تا اینجا همراه من بودید. اگر از محتوای آموزش سوالی دارید در قسمت نظرات سوالتتون رو بپرسید. حتما سوالات شما رو میخونم و بهشون جواب میدم. اگر هم فکر میکنید این مقاله برای دوستانتون مفیده، باهاشون به اشتراک بذارید.